Historia naszej szkoły

Szkoła w Turzu mieści się w byłym pałacu obszarniczym. W 1919 r, kiedy Pomorze Gdańskie zostało przyznane Polsce, powstała tu polska szkoła z klasami I-IV, w których uczył jeden nauczyciel.

Przed wybuchem drugiej wojny światowej kierownikiem szkoły był pan Grzywacz. Uczył i jednocześnie mieszkał w tej szkole. W czasie trwania działań wojennych szkoła nadal istniała, ale nauczycielem był Niemiec pan Wepke. Nie dotrwała jednak do końca wojny, ponieważ nauczyciela na dwa lata przed zakończeniem działań powołano do wojska.

Po wyzwoleniu, w 1945r została otwarta szkoła podstawowa z najwyższą klasą szóstą. Kierownikiem placówki i jednocześnie nauczycielem był pan Franciszek Woelke. W latach 1947-1950 pracował w szkole także pan Edward Ewich, jako drugi nauczyciel, jednak etat jego po trzech latach pracy zlikwidowano, gdyż obniżono stopień organizacyjny szkoły do łączonych klas I-IV.

W 1956r kierownikiem szkoły został pan Edward Kiciński. Była to nadal szkoła czteroklasowa,do której uczęszczło 28 uczniów. Od 01.10.1962 roku kierownikiem szkoły był pan Stanisław Sieniek. W owym czasie pracę nauczycielską rozpoczęli Urszula i Stanisław Małek, a rok później pani Lidia Ugarynko. Liczba uczniów z 86 w 1962r wzrosła do 123 w 1968r. Powiększyło się też grono pedagogiczne.

W 1972r przeprowadzono wielką reformę administracyjną w kraju. Objęła ona także oświatę. Wprowadzono Gminne Szkoły Zbiorcze. Szkołę taką powołano także w Turzu. 1 stycznia 1973 roku dyrektorem Zbiorczej Szkoły Gminnej W Turzu został pan Edward Kiciński, a dyrektorem szkoły w Turzu, Henryk Etmański.

W 1975r liczba uczniów wzrosła do 254, z czego 186 było dowożonych z okolicznych miejscowości, w szkole powstała świetlica z dożywianiem W latach 1980-89 dyrektorem szkoły w Turzu była pani mgr Renata Ehlert. Dzięki jej staraniom wybudowano 4 sale lekcyjne, mini salę gimnastyczą, stołówkę z zapleczem kuchennym oraz "łącznik", w którym mieszczą się sanitariaty.

7 kwietnia 1989r na strychu starej części szkoły wybuchł pożar, który wpłynął na pogorszenie warunków pracy w szkole. Jednak w latach 90-ych przygotowano plany kapitalnego remontu szkoły. Dyrektorem był wówczas pan mgr Olgierd Siegmuller. Po remoncie przybyły 4 sale lekcyjne i biblioteka z zapleczem. Szkoła liczyła 388 uczniów. W budynku znalazło się miejsce na jeden oddział przedszkolny. W następnych latach przeniesiono do szkoły także gminną bibliotekę.

W 1997r dyrektorem naszej szkoły został pan mgr Tomasz Resmerowski. W 1999r część pomieszczeń piwnicznych zaadoptowano na pomieszczenia środowiskowej świetlicy socjoterapeutycznej. W związku z reformą oświaty z ośmioklasowej szkoły podstawowej, szkoła nasza stała się 6-klasową. W dobie komputeryzacji doczekaliśmy się sali komputerowej i dostępu do internetu.

W 2001 roku oddano do użytku salę gimnastyczną o wymiarach 24x12 m. Jest to obiekt nowoczesny z pełnym zapleczem socjalnym, salką do ćwiczeń z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, trybunami na 230 osób i siłownią.