100 lat niepodległości

Rekord dla Niepodległej

W piątek 9 listopada 2018 r. o godzinie 11.11 wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej i wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu państwowego, oddając tym samym hołd naszej niepodległej Ojczyźnie. Razem świętowaliśmy 100-ą rocznicę odzyskania niepodległości, wyrażając tym samym dumę z tego, że jesteśmy Polakami.

Akademia "Pisk Białego Orła"

Dnia 9 listopada uczniowie klasy VIII A oraz V B pod opieką pani Małgorzaty Wojciechowskiej i Ewy Kicińskiej zaprezentowali przedstawienie pt.: „Pisk Białego Orła” z okazji listopadowego Święta Niepodległości. Uczniowie klasy ósmej świetnie wczuli się w swoje role i opowiedzieli historię wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I Wojny Światowej przeżyła wojenną traumę - wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ludzie ci ukrywali w swoim domu poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymywał i umacniał głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski stał się biały orzeł, którego głos - pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwalał tracić nadziei na wolność.

Z kolei, dziewczęta z klasy piątej stworzyły przepiękny chórek i wyjątkowo wzruszająco zaśpiewały sześć niepowtarzalnych piosenek, wśród których pojawiły się następujące utwory: "Nie idź mój synu na wojnę", "Biały orzeł","123 lata niewoli", "Polska zmartwychwstaje" i inne.

Piosenki wraz z ilustracją muzyczną Legendy o Białym Orle sprawiły, iż niektórym widzom zakręciły się w oczach łzy. Wyjątkowość okazji podkreślała też nietuzinkowa, bardzo elegancka dekoracja przygotowana przez panią Aleksandrę Walkowiak. Na zakończenie głos zabrał pan Dyrektor i wszyscy wykonawcy otrzymali wielkie oklaski.