Innowacja pedagogiczna- ,,Wędrująca woda"

Czy woda może wędrować?
W środę grupa Tygrysków sprawdziła to podczas przeprowadzonego eksperymentu.
Do doświadczenia przygotowaliśmy 6 szklanek tej samej wielkości. Do co drugiej wlaliśmy wodę, a następnie dodaliśmy barwniki (żółty,niebieski,czerwony). Do przygotowanych szklanek włożyliśmy złożone w paski papierowe ręczniki. Pierwsze reakcje,czyli barwienie się i zwilżanie papierowych ręczników zauważyliśmy dosyć szybko.Woda wędruje. Nie ma żadnej pompy, która ją tłoczy ku górze. Sama,wbrew prawu grawitacji ,,wspina się" - w tym przypadku po papierze przechodzi do drugiej szklanki. Jest to zjawisko analogiczne do pobierania wody przez drzewo - cząsteczki wody poprzez kapilary wędrują do góry.
Przy okazji dzieci zauważyły, że z barw podstawowyvh powstały barwy pochodne (pomarańczowy,zielony, fioletowy).
Eksperyment wymagał od dzieci dużo cierpliwości, ale efekt końcowy bardzo im się spodobał.