SZKOŁA PAMIĘTA

SZKOŁA PAMIĘTA- to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się ona w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się na kartach historii, zarówno tej ogólnonarodowej, jak i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

ZKiW w Turzu od kilku lat bierze udział w akcji MEiN.

W roku szkolnym 2022/2023 wśród najważniejszych  inicjatyw, realizowanych w ramach tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia należy  wymienić:

1. OPIEKĘ NAD MOGIŁĄ ZBIOROWĄ NR 27 W SZPĘGAWSKU

Szpęgawsk- to wieś kociewska, która z jednej strony kojarzy nam się z pięknym lasem, z drugiej zaś z miejscem okrutnych, masowych zbrodni dokonanych przez Niemców w latach 1939- 1945.

To właśnie w Lesie Szpęgawskim hitlerowcy rozstrzelali około 7000 osób, głównie przedstawicieli polskiej inteligencji z Kociewia, Kaszub i innych regionów Pomorza oraz pacjentów szpitala w Kocborowie. Dlatego też, Szpęgawsk stał się jednym z największych cmentarzy ofiar niemieckiego ludobójstwa. Nigdy nie możemy o tym zapomnieć!

Nasza Szkoła wywiązuje się z tego obowiązku bardzo sumiennie. Systematycznie odwiedzamy Szpęgawsk, porządkujemy Mogiłę Zbiorową Nr 27, stawiamy kwiaty, zapalamy znicze.

W ten sposób składamy hołd pomordowanym.

Szpęgawsk- pamiętamy!- zawsze!!!

2. UDZIAŁ W MARSZU PAMIĘCI O OFIARACH HITLERYZMU I STALINIZMU

Od roku 2018 ZKiW w Turzu systematycznie uczestniczy w Marszu Pamięci. Co roku uczniowie klas ósmych biorą udział w obchodach przy Pomniku Ofiar Reżimów Totalitarnych w Rokitkach, oddając w ten sposób hołd  Polakom pomordowanym w czasie II Wojny Światowej. W bieżącym roku szkolnym w Marszu, który odbył się 16 września 2022 roku, uczestniczyli uczniowie klasy 8A i 8B. Niewątpliwie, spotkanie w Rokitkach stanowi dla młodego pokolenia wspaniałą lekcję historii, uczy patriotyzmu i skłania do refleksji nad własnym postępowaniem.

3. WYCIECZKI PATRIOTYCZNE

W programie profilaktyczno- wychowawczym naszej Szkoły stałe miejsce zajmują jednodniowe wycieczki do miejsc ważnych ze względu na historię naszego kraju i regionu. Dlatego też,  co roku uczniowie klas starszych odwiedzają różne miejsca, które trwale zapisały się na kartach naszych dziejów. Należy do nich Będomin, Westerplatte, Sztutowo, Muzeum II Wojny Światowej i inne.

W październiku 2022 roku uczniowie klas czwartych zwiedzili Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, zaś ósmoklasiści pojechali na wycieczkę do Gdańska do Muzeum II Wojny Światowej.

Takie wyjazdy są uczniom bardzo potrzebne. Nie tylko uczą i wychowują, ale też pozostawiają trwały ślad w pamięci młodego pokolenia.

4. GAZETKI I UROCZYSTOŚCI O CHARAKTERZE PATRIOTYCZNYM

Pamięć, o tych, co zginęli, walcząc o wolność naszej Ojczyzny, kultywujemy na rozmaite sposoby. Nie tylko na zewnątrz, uczestnicząc w wydarzeniach, ważnych dla naszego regionu, ale też wewnątrz naszej Szkoły. Co roku, w czasie apelu inaugurującego nowy rok szkolny, cała społeczność ZKiW w Turzu oddaje hołd Polakom poległym w czasie II Wojny Światowej. Ponadto, w przeciągu roku szkolnego uczniowie starszych klas pod opieką nauczycieli organizują kilka uroczystości o charakterze patriotycznym, np., w listopadzie z okazji Święta Odzyskania Niepodległości czy  na przełomie kwietnia i maja z okazji Rocznicy Konstytucji 3 Maja. Oprócz tego, pamięć swą i wdzięczność młodzież szkolna wyraża za pomocą gazetek ściennych, nawiązujących do istotnych dla nas świąt, wydarzeń oraz postaci historycznych.