Zespół Kształcenia i Wychowania w Turzu

Warszawa da się lubić - dzień 2

Mimo deszczowej aury udało się zwiedzić centrum miasta. Przewodnik zabrał uczniów na spacer po stolicy. Opowiedział im historię Zamku Królewskiego i ciekawostki związane z kolumną Zygmunta III Wazy, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Młodzież zobaczyła Barbakan – mury obronne,  pomniki: Syrenki, Małego Powstańca, Jana Kilińskiego, Adama Mickiewicza, Grób Nieznanego Żołnierza. Wszyscy odwiedzili gotycką Bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela. Uczniowie zobaczyli też miejsca ważne politycznie: Pałac Prezydencki, Sejm i Senat. Przewodnik przekazał młodzieży wiele informacji dotyczących Warszawy.

Następnie wszyscy udali się do Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk. Tam obejrzeli kolekcję kamieni, skał i minerałów z Polski i całego świata. Niektóre pochodziły z XVI w. Tutaj też znajdowały się szczątki wielkich ssaków żyjących na terenach Polski w epoce lodowcowej, np. mamuta, nosorożca, prażubra, słonia leśnego.

Po południu uczniowie odwiedzili jedne z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie –  ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. To bardzo popularne miejsce odpoczynku studentów, mieszkańców Warszawy i turystów, z którego rozlegał się widok na prawobrzeżną część miasta oraz na śródmiejską wysoką zabudowę typu nowojorskiego. Tu była chwila odpoczynku po kilkugodzinnym zwiedzaniu. Na koniec udało się jeszcze zajrzeć do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Ostatnim punktem programu tego dnia była zabawa poprowadzona przez pilota wycieczki. Młodzież podzielona na dwie grupy grała w grę, w której liczył się refleks. Osoba, która pierwsza podała słowo pasujące do danej kategorii, zdobywała punkt. Wśród dziewczyn zwyciężyła Anastazja, a wśród chłopców – Piotr. Emocje sięgnęły zenitu podczas finałowego starcia Tusi i Piotra. Ostatecznie na pierwszym miejscu uplasowała się Anastazja.