Spektakl "Balladyna"

22 maja 2019 roku klasa VII wraz ze swoja polonistką p. Mirosławą Ziarniewicz  zaprezentowała spektakl teatralny  na motywach dramatu Juliusz Słowackiego pt. „Balladyna”.

Pomysł przedstawienia narodził się jeszcze w zimie, kiedy to na lekcjach języka polskiego omawialiśmy   lekturę. Do pracy w przygotowanie występu początkowo zaangażowali się wszyscy uczniowie, ale z biegiem czasu część się wycofała, ponieważ okazało się, że tekst nie jest łatwy do realizacji.

Próby odbywały się co pewien czas, pomysły na kostiumy i dekoracje były różne, ale w końcu udało nam się doprowadzić nasz projekt do szczęśliwego końca.

Widownia zapełniła się uczniami klas ósmych i szóstej. Zapadła cisza. Przy dźwiękach muzyki Antonia Vivaldiego na scenę wyszli aktorzy. Rozegrał się dramat o władzy, winie i karze za zbrodnie.

Delikatna Alina ( Angelika Ciałek) zginęła z rąk okrutnej i bezwzględnej Balladyny (Zuzanna Augustyniak). Nie pomogło milczenie na torturach jej matki ( Patrycja Węsierska) ani zaklinanie chóru (uczniowie za kulisami pod dowództwem p. Anny  Gapskiej- Palczewskiej ). Grom z  jasnego nieba wymierzył Bożą sprawiedliwość zbrodniarce, (efekty dźwiękowe Adrian Zblewski i Oskar Pawłowicz kl. VIII ) . A wszystko przez miłość Goplany ( Marcelina Zagorska  kl. VIII) do wiejskiego utracjusza Grabca ( Oskar Kreja) i nieprecyzyjnego rozkazu wydanego  przez panią jeziora Gopło swoim sługom   Skierce ( Zuzanna Cholewa ) i chochlikowi ( Piotr Goczkowski kl. VIII).

Aktorzy odebrali gromkie brawa.  Teksty były długie i trudne językowo. Widownia była skupiona i zainteresowana. Myślę, że nasz wysiłek się opłacił. Uczniowie mieli widoczną satysfakcję ze swojego występu. Być może pojedziemy  z naszym przedstawieniem do Domu Pomocy Społecznej w Damaszce, bo takie zaproszenie otrzymaliśmy.

M.Z.